SGK EMEKLİKİK

SSK – BAĞKUR – EMEKLİSANDIĞI

Yurt Dışı Borçlanma Sistemi

Yurt Dışı Borçlanma Sistemi

Yurt dışı borçlanma sistemi dediğimiz konu Türkiyenin dışında her hangi bir yabancı Ülkede yaşayan ve Türk vatandaşı olan kişilerin çalışdıkları Ülkede yaşadığını ve çalıştığını beyan etmesi durumunda SGK Kurumundan borçlanma yaparak emekli olabiyor.

Türk vatandaşı değil ise çifte vatandaş ise her hangi bir engel olmadan yurt dışı borçlanması yapabiliyor. Şayet sadece ikamet ettiği Ülkenin Vatandaşı ise Türk vatandaşı olarak kaldığı süreleri yurt dışı borçlanması olarak yapabiliyor. 

31.07.2019 tarihindeki çıkan yasa değişikliklerinin sadece SSK dan yurt dışı borçlanma yapma işlemini kapattılar. Ama erkeklerde Türkiyede normal askerlik yapmışsa SSK dan askerlik gününün sayısı kadar borçlanma yapabiliyor. Bayanlarda ise 3 çocuğa kadar yabancı Ülke vatandaşı olsada her çocuk için 720 gün yurt dışı borçlanması yapabiliniyor. İki veya üç çocuk olanların halen SSK dan emekli olma ihtimalleri olduğunu sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Bu konuda yararlanmak isteyen vatandaşların bizlere başvuru yapması halinde kendilerine işlem bitene kadar yardımcı olmaktayız.

Ayrıca Bağkurdan borçlanma yaparak emekli olma işlemleri kalkmadı devam etmektedir.

SGK Emeklilik

Dortmund / Almanya

+49 231 98878506 nolu telefonla bizlerle irtiata gecebilirsiniz.